Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Zawody w powożeniu powróciły do Bukówca Górnego

 Herb Gminy Włoszakowice - link      Ikona Bip - link      Ikona Facebook - link

ułatwienia dostępu
  • Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji - Baner
  • Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji - Baner
  • Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji - Baner
  • Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji - Baner
  • Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji - Baner
  • Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji - Baner
  • Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji - Baner

Trudno wyobrazić sobie Narodowe Święto Trzeciego Maja bez zawodów konnych w Bukówcu Górnym. Po przerwie spowodowanej pandemią na plac do zawodów powrócili powożący z różnych stron by rywalizować w XXIX Zawodach w Powożeniu Zaprzęgami Parokonnymi im. Józefa Lipowego.

Punktualnie o godzinie 12 z miejsca rozgrywania zawodów wyruszył tradycyjny korowód złożony z uczestników imprezy, który przejechał ulicą Wańskiego oraz Powstańców Wielkopolskich. Na plac zawodów powożących wprowadziła Młodzieżowa Orkiestra Dęta Blue Brass Band.
Oficjalna część imprezy rozpoczęła się wciągnięciem flagi państwowej na maszt i odegraniem Mazurka Dąbrowskiego oraz Warszawianki. Następnie głos zabrał wójt gminy Włoszakowice oficjalnie otwierając imprezę oraz życząc zawodnikom sukcesów.
W tym roku do rywalizacji przystąpiło 35 powożących a zgromadzeni licznie kibice mogli zobaczyć przejazdy w kategoriach koni dużych oraz kuców. Zwycięzcą pierwszej kategorii został Łukasz Hałupka z Grotnik, w kategorii koni małych bezkonkurencyjna okazała się Dominika Rimke z Przybyszowa. Tradycyjnie także, trzy najlepsze zaprzęgi uczestniczyły w przejazdach memoriałowych. Tu w koniach małych ponownie zwyciężyła Dominika Rimke a w koniach dużych Marcin Jęśkowiak z Brenna. W tym roku przyznano nagrody dla najlepszych powożących z terenu gminy Włoszakowice, które trafiły w ręce Łukasza Strzelczyka (kuce) oraz Łukasza Hałupki (konie duże). Podczas zawodów powożący z bryczkami podlegali ocenie komisji konkursowej, która zdecydowała o przyznaniu tytułu Najlepiej prezentującego się zaprzęgu Jakubowi Łysikowskiemu.
XXIX Zawody w Powożeniu Zaprzęgami Parokonnymi im. Józefa Lipowego ściągnęły do Bukówca Górnego tłumy widzów, którzy poza oglądaniem pasjonujących zawodów mogli skorzystać z wielu atrakcji. Nowością była sprzedaż własnych wyrobów przez Koła Gospodyń Wiejskich z Bukówca Górnego, Krzycka Wielkiego, Jezierzyc Kościelnych, Zbarzewa, Włoszakowic i Boguszyna, która została zorganizowana prze Gminny Ośrodek Kultury we Włoszakowicach.
Wszystkie wyniki dostępne są na stronie zawodykonne.com
Organizatorem imprezy był Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji przy współpracy z sołtysem Bukówca Górnego i Radą Sołecką, Ochotniczą Strażą Pożarną w Bukówcu Górnym oraz Powiatowym Kołem Związku Hodowców Koni Wielkopolskich w Lesznie.

Arkadiusz Szymczak
zdjęcia: Dominika Jerzyk